logo
Wyznacz trasę: Pokaz trasę
Oceń firmę :

F.H.U. -BARTEK- GWALBERT STEFAŃSKI

adres UL. ŻMUJDZKA 23, 31-426 KRAKÓW
telefon 880-221-742
email panbartek@onet.pl, http://www.sg.krakow.pl/

Opis firmy

Turbiny wiatrowe Savonius

Ekologiczna energia z wiatru - turbina o pionowej osi obrotu

Pozyskiwanie energii z wiatru to na dzień dzisiejszy jedna z najbardziej efektywnych i opłacalnych metod, opartych na rozwiązaniach niekonwencjonalnych. Może być ona wykorzystywana zarówno na potrzeby dużych systemów energetycznych, jak i na potrzeby indywidualne. Turbina obok generatora jest najważniejszym elementem elektrowni wiatrowej. Za jej pośrednictwem pozyskiwana jest energia mechaniczna ze strugi powietrza. Ogólnie turbiny można podzielić na turbiny o poziomej osi obrotu - HAWT (Horizontal Axis Wind Turbine) oraz o pionowej osi obrotu - VAWT (Vertical Axis Wind Turbine). Te drugie mają wiele zalet w przypadku ich montażu na potrzeby indywidualne. Do najczęściej spotykanych turbin o pionowej osi obrotu należą Savonius oraz Darrieus. 

Nasza Firma oferuje budowę turbin Savoniusa na zamówienie lub sprzedaż zbudowanych już egzemplarzy. Oferowane turbiny Savoniusa charakteryzują się solidną konstrukcją i trwałością. Turbiny sprzedawane są odbiorcom krajowym oraz zagranicznym. Podejmiemy współpracę na szeroką skalę. W fotogalerii znajdują się liczne zdjęcia z produkcji naszych turbin, a na naszym profilu na YouTube obejrzeć można filmy z działającymi turbinami Savoniusa naszej produkcji. 

Turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu charakteryzują się prostotą konstrukcji w porównaniu z tradycyjnymi wiatrakami. Ich podstawowym elementem jest wirnik wraz z wałem stanowiący odpowiednik śmigła w klasycznej elektrowni wiatrowej. Wirnik są zazwyczaj dwu łopatkowe w nowoczesnych rozwiązaniach o kształcie linii śrubowej, wymiary średnicy wirnika wahają się najczęściej w przedziale 0,5-5,0 m. Natomiast wysokość wirników jest proporcjonalna do ich średnicy i zawiera się w przedziale h=2÷4d. Porównując wirnik turbiny wiatrowej o osi obrotu pionowej i osi obrotu z śmigłem konwencjonalnego wiatraka, widoczna jest przewaga parametrów pracy turbiny wiatraka o osi pionowej. Istotnym czynnikiem mającym dużą przewagę tego typu elektrowni jest małe zapotrzebowanie prędkość wiatru potrzebna do pracy turbiny około 1.5 m/s. Należy przy tym zaznaczyć że turbiny wiatrowe mają około 40% większą moc w stosunku do elektrowni wiatrowej(śmigłowej) o tej samej powierzchni zatoczenia łopat. Ma to istotne znaczenie w przypadku warunków meteorologicznych generalnie panujących w Polsce, gdzie średnia prędkość wiatru wynosi statystycznie 3,7 m/s w miesiącach letnich i 4,9 m/s zimą (dane IMGW z lat 1965 – 1992). 

Oferta firmy

Solar Tracker + mini elektrownia solarna.

Opis i realizacje

 

Najnowszy wdrożony produkt przez F.H.U. 'Bartek' to dwuosiowy system śledzący Słońce zbudowany na podstawie własnej konstrukcji opracowanej przez Gwalberta Stefańskiego. Tracker solarny to bezobsługowe urządzenie automatycznie podążające za Słońcem. Systemy nadążne znacząco zwiększają wydajność systemów fotowoltaicznych i kolektorów termicznych. Znacznie poprawiają efektywność pozyskiwania energii, pozwalając na uzyskanie do 60% dodatkowej energii w stosunku do instalacji stacjonarnych. Na trackerze z powodzeniem można również montować płaskie kolektory cieczowe. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie czujnika podczerwieni , dzięki któremu tracker ustawia się w optymalnej pozycji do Słońca nawet w warunkach znacznego zachmurzenia,  nie pobierając  przy tym energii na wykonywanie niepotrzebnych ruchów śledząco-drgających. System nadążny  jest bardzo energooszczędny, zużycie energii nie przekracza 1 kWh na rok. Pewną innowacją jest podążanie za Słońcem w dwóch płaszczyznach, odbywa się to w szerokim zakresie kątów. Kąt obrotu w azymucie (wschód-zachód) wynosi 238,0°, natomiast w kierunku w elewacji (północ-południe) do 85°. Elementami wykonawczymi są dwa siłowniki elektryczne o mocy 50 W każdy, zasilane prądem stałym z baterii akumulatorów o napięciu nominalnym 24V. Specjalne łożyskowanie zapewnia płynną pracę systemu. O zmierzchu tracker ustawia się w pozycji poziomej oczekując na pojawienie się Słońca. Elektronika sterująca zamontowana jest w hermetycznej plastikowej obudowie, odpornej na niekorzystne warunki atmosferyczne. Stalowa konstrukcja trackera jest tak zaprojektowana, aby wytrzymać silne porywy wiatru, jest jednocześnie bardzo prosta w montażu i demontażu. Konstrukcja może być rozłożona na części przez co jest łatwa w transporcie. Estetyczny wygląd oraz odporność na zewnętrzne czynniki atmosferyczne zapewnia pokrycie konstrukcji trackera kataforezą lub lakierem proszkowym. Tracker jest przystosowany do montażu dwóch lub czterech modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,5 i 1,0kW. Najwyższa jakość wykonania zapewnia dużą żywotność oraz małe ryzyko awarii. Prosta budowa oraz sprawdzone rozwiązania sprawiają, że system śledzący jest bardzo efektywny i ekonomiczny pod względem eksploatacji. **********WARTOŚCI OBCIĄŻEŃ KLIMATYCZNYCH w.g PN-80/B-02010/Az2006 i PN-B-02011:1977/Az1:2009 obciążenie wiatrem, obciążenie śniegiem.****************************************************** Konstrukcja urządzenia, opis , wszelkie umieszczone w ofercie elementy są własnością firmy F.H.U. BARTEK Gwalbert Stefański,a ich powielanie, kopiowanie, wykorzystanie bez pisemnej zgody właściciela będzie wiązało się z podjęciem czynności prawnych. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm)*********************************** Cena Solar Trackera DSO - 2PV 0,5kW - 3500zł netto cena Solar Trackera DSO - 4PV 1kW - 5500zł netto

Zdjęcia

Filmy

Brak dodanych filmów

Frazy kluczowe

fhu bartek gwalbert stefański, gwalbert stefański kraków, fhu bartek kraków, energia sloneczna krakow, turbina wiatrowa savoniusa krakow, solar tracker krakow, tlumiki krakow, katalizatory krakow, strumienice krakow, solar tracker 2PV kraków, solar tracker 4PV kraków, elektrownia solarna kraków, zestaw fotowoltaniczny kraków, energia solarna kraków